Пласт — організація, яка діє сьогодні майже у 30 країнах світу. Але в кожному кутку світу Пластова Обіцянка і цінності єдині. Тож всі пластуни, незалежно від місця проживання, залишаються “вірними Україні” і роблять все для її блага, а сьогодні — для перемоги.
Після повномасштабного наступу росії десятки пластових груп по всьому світі розгорнули волонтерські штаби. Вони надсилали допомогу в Україну та приймали тих, хто втікав від війни, у своїх країнах.
Сьогодні ми поговоримо з Оленою Слободяник, пластункою з Польщі, про діяльність пластового штабу у Польщі.
Зараз триває наш великий збір “Армія дронів для пластунів-захисників”. Долучайся — захисти життя наших друзів на передовій:
— Олено, розкажи про те, коли і як ви розгорнули штаб? З чим тоді була найбільше потрібна допомога?
Ми почали працювати 24 лютого 2022 року, коли все почалося. Запитів було дуже багато і дуже різноманітних. Просили про допомогу з розміщенням для пластунів, їхніх родин і знайомих, які приїздили до Польщі, а також для тих, хто їхав через Польщу транзитом до інших країн. А ще запити від військових, прохання про допомогу з контактами щодо гуманітарної допомоги.
Пластові осередки з усього світу звертались до нас за допомогою по передачі гуманітарних і військових вантажів до України, обсяги були дуже різні: від літаків до поодиноких пересилок. Тому ми вирішили зробити поділ по напрямах: військовий, гуманітарний, допомога переміщеним і логістика/склад.
— Які були найбільші труднощі протягом всього часу роботи штабу?
Ми б назвали це викликами, бо стараємось працювати зі складними ситуаціями.
З початку 2022 року було дуже багато запитів і ми працювали майже цілодобово. На склад постійно приїздила допомога, потрібно було шукати військове спорядження, було безліч прохань про житло для переміщених. Крім того, нас просили допомогти з розмитненням багажу, прийомом літаків із допомогою Україні, купівлею авто тощо.
Також є ще дещо зовсім непомітне і, здавалось би, зайве у цьому процесі, що забирає багато часу і зусиль. Це робота з правильним оформленням фінансових надходжень і документацією. Дуже довго потрібно оформляти фінансову допомогу від партнерів, адже кожен має свої вимоги. І державні приписи також регулюють наші можливості, на які категорії ми як організація можемо витрачати кошти.
Особливо багато документації треба готувати щодо спорядження, що трактується як таке, що може мати подвійне застосування. І тут теж велике поле для фантазії та креативу 🙂, щоб ми могли закрити інколи навіть досить прості запити від військових. На жаль, у цьому ми відчуваємо, що, допомагаючи і займаючись волонтерством, ми часто не те що не маємо сприяння, а навіть маємо перешкоджання від умовної “системи”.
Трішки згодом, мабуть, від осені минулого року, виклики змінились. Ми почали потроху відчувати брак волонтерів, зменшення потоку допомоги загалом. Тому вирішили сконцентрувати свої сили лиш на кількох напрямках, що допомогло працювати ефективніше.
— Які це напрями? Кому зараз ви допомагаєте?
Зараз ми допомагаємо з логістикою, наш склад є важливим хабом для передачі спорядження для кількох фондів і для Пласту. Якщо до нас звертаються з проханням знайти варіанти придбання техніки, дронів, тепловізорів чи навіть великих вантажних машин, ми теж беремося за це, бо часто у Польщі деякі товари можна купити дешевше.
Але ключова діяльність у тому, що ми ефективно закриваємо цільові запити за зібрані нами кошти від головного штабу Пласту в Україні для пластунів-захисників та для інших наших знайомих військових. Це були планшети, рації, термобілизна, комбінезони тощо. А з актуального збору кошти спрямують на аптечки і літні спальники.
Улітку 2022 року ми збирали кошти на комбінезони, планшети-тримачі та навігаційний пристрій для пілотів. І несподівано мама однієї пластунки надіслала нам більше 1200 злотих. Тільки тоді ми дізналися, що вона самостійно організувала ярмарок у місті, зробила оголошення в соцмережах, зібрала місцевих українських жінок і дітей і зібрала ці кошти. Ми були неймовірно їй вдячні та вмотивовані такою діяльністю. Це теж показало нам, що ми маємо великий потенціал і неймовірну спільну роботу.
Але, зрештою, ми придбали тільки 14 із 15 попередньо запланованих комбінезонів, тому що один пілот загинув і ми не встигли придбати його вчасно. Тому зараз стараємось максимально швидко працювати над нашими запитами, щоб допомога була вчасною. Досвід показав, що лік часу у війні не на дні, години і хвилини, а на людські життя.
Обидві ці історії трапились у рамках однієї збірки, тому розуміємо, що сумні події часто стоять поруч із приємними і варто фокусувати свою увагу на добрих подіях, як би складно не було.
— Від кого приходять запити на допомогу?
Зараз у нас багато партнерів, з якими співпрацюємо, серед яких:
- головний штаб Пласту в Україні, пластові штаби в Європі (Пласт-Франція, Пласт-Швеція, Пласт-Іспанія та інші) і світі, деякі курінні ініціативні групи,
- Благодійний фонд «Support for UA in EU»,
- Центр Гончара і Валерій Гладунець,
- скаути ZHR (у перші приблизно шість місяців повномасштабного вторгнення ми мали спільні пункти збірок для гуманітарної допомогу в 14 місцях),
- Благодійний Фонд Волонтери: “Дорослі – Дітям”.
І завжди раді новим ініціативам та ідеям. Ось тут можна подивитись наші звіти зі збірок і загалом з роботи штабу: https://plast.org.pl/pl/donate/
Усе це, звичайно, відбувається лише завдяки невтомній працій команди штабу, нашим жертводавцям, партнерам і волонтерам. Тому дякуємо всім, хто долучається, вірить у нас і мотивує працювати далі!
Дякуємо штабу Пласт-Польща та всім пластунам, які в різних куточках світу продовжують робити все, що в силах, заради перемоги України!
Приєднуйся — зроби внесок на наш збір “Армія дронів для пластунів-захисників” і підпишись на розсилку новин і анонсів про діяльність Пласту у світі:
Схожi новини
Допоможи 2500 дітей з деокупованих і прифронтових територій потаборувати
Детальніше
184 учасники, 13 країн, 6621 кілометр: яким був Всесвітній пластовий марафон 2022
Детальніше
Реєструйся на Всесвітній
пластовий марафон
Детальніше
Російська агресія забрала життя 25 пластунів
Детальніше
“Це мої люди”: історія Віталія з “Лісових Чортів”, що став пластуном у 33 роки
Детальніше