Як національний український рух, в основі якого лежить любов до Батьківщини і вірність їй, Пласт протягом всієї 111-річної історії піддавався репресіям, нищенню і паплюженню з боку москви.
Особливо протягом останніх років незалежності України роспропаганда і проросійські організації створюють цілий ряд фейків про Пласт. Усе, щоб спотворити його образ і підірвати довіру: сучасний Гітлер’югенд, нацистська, русофобська і мілітарна організація тощо.
Чому ж росія так ненавидить Пласт і боїться його розквіту — далі.
Історія заборон і нищень
1919 року більшовицька влада заборонила Пласт, а пізніше витіснила його піонерським рухом. Таке рішення прийняли насамперед через активну участь пластунів у Перших визвольних змаганнях.
Безбожна, обмежена і репресивна стосовно розвитку особистості природа комуністичного режиму зробила неможливою будь-яку справжню скаутську діяльність у Радянській Україні для багатьох майбутніх поколінь — хоч влада без жодних вагань адаптувала певні характеристики цього руху для організацій так званих юних піонерів, — пише історик Орест Субтельний, який також належить до Пласту.
Навіть за колишню діяльність у Пласті радянська влада переслідувала і репресувала. Чимало пластунів загинули від рук окупантів: Сергій Костецький, Діонісій Чорнеґа, Богдан Плав’юк, Богдан Хамула та Остап Струк. Також і у двох з засновників Пласту — українського скаутингу загалом — радянська влада забрала життя.
Івана Чмолу стратив НКВС в Дрогобичі.
А Петро Франко, ймовірно, був “розстріляний за націоналістичну діяльність”. Так зазначено в знайдених документах, обставини смерті досі не до кінця з’ясовані.
Загалом усіх, хто в минулому брав активну участь в українських організаціях і установах, було позначено більшовиками, як таких, до кого треба вживати репресивні заходи або навіть страчувати. Пластунів за їхню діяльність для розвитку української молоді і навіть просто за спілкування українською мовою переслідували та вбивали (Орест Субтельний).
Піонерія
У той же час радянська влада створила власну альтернативу скаутському руху, щоб витіснити Пласт.
У травні 1922 року з’явилася постанова “Про дитячий рух”. Це означало появу піонерської організації (фактично спотвореної копії скаутингу, яка була частиною ідеології).
А з 1924 року організації присвоїли назву “Всесоюзна піонерська організація імені В. І. Леніна”.
У такий спосіб радянська (російська) влада заборонила діяльність українського скаутингу. Натомість запровадила власну модель роботи з молоддю, що формувала цілковито відданих комуністичній партії та радянській державі осіб.
Замість патріотичного виховання і всебічного розвитку дитини — відданість комунізму. Замість скаутської лілеї — червона нагрудна зірка. Замість пластунів — жовтенята, піонери, юні будівники комунізму і комсомольці. Якщо формально піонерами ставали добровільно, то фактично це стало майже примусовим і обов’язковим.
У період перебудови і так званої “лібералізації” СРСР у 1980-1990-х Пласт в Україні почав своє відродження. Але одразу ж отримав спротив від влади. Під час проведення пластового табору імені Шухевича у серпні 1989 року на Львівщині до пластунів завітали КДБісти. Витяги з документів:
4 августа с. г. произведён осмотр лагеря (…). Пластуны, в ходе проводимого мероприятия, вели себя вызывающе, допускали националистические, антирусские высказывания (…) называли Союз ССР – “империей зла”, провозглашая идеи бандеровцев, заявляли о своей приверженности ОУН, о намерениях бороться за свободную от русских Украину, её “соборность”. Принятыми мерами лагерь был свёрнут (..)
Наступного дня, 5 серпня 1989 року, львів’яни підняли протест проти розгону табору.
Пропаганда, дезінформація, фейки
Сучасна росія фактично продовжує антиукраїнську та антипластову діяльність радянської влади. Росія продовжує нищити все українське: не тільки фізично, але й духовно, культурно.
Це підтверджують фейки і пропаганда, які вона поширює про Пласт від часів СРСР, до здобуття Україною незалежності і до сьогодні. Росія і проросійські організації докладають зусиль, щоб знищити імідж Пласту, нав’язати йому мілітарність, жорстокість і нацизм.
Радянський кінематограф
У радянських фільмах пластуни з’являлися лише як зрадники радянської системи:
- “Стара фортеця” 1955 року;
- “Стара фортеця” 1973 року;
“Старая крепость” була дуже популярною серед радянських підлітків, тому виконувала широку пропагандивну антипетлюрівську функцію. У сюжеті періодично зустрічаються пластуни, яких висвітлюють хитрими боягузами, зрадниками і поплічниками армії УНР (Тарас Зень).
- “Зрада — їх ремесло” 1984 року.
У фрагменті стрічки показаний момент затримання пластунки Антоніни Горохович “за підривну роботу” в Пласті.
За час незалежності України росмедіа і проросійські організації продовжують антипластову пропаганду.
Фейки у роспропаганді
Велику хвилю обурення викликав закон “Про визнання пластового руху та особливості державної підтримки пластового, скаутського руху”. Росмедіа висвітлювали це як елемент державної русофобської політики. Начебто держава надає Пласту монополію на виховання молоді в дусі ненависті до росії.
Сьогодні, коли росія веде повномасштабну війну проти України, понад 530 пластунів і пластунок стоять на захисті держави. Вони щодня ризикують своїм життям заради нашого вільного майбутнього. Та росія цей факт постійно використовує у своїй пропаганді, щоб підсилити фейковий образ Пласту як воєнізованого і націоналістичного.
На жаль, в Україні є також особи, організації, які поширюють ці ж наративи росії. Спостерігаємо випадки, коли інші так звані “українські” організації навмисне називають Пласт у західному світі парамілітарною організацією чи націоналістичною. Вони послуговуються світлинами підтримки пластунів-захисників і закликають міжнародну аудиторію не співпрацювати з українськими пластунами.
Більше того, медіа окупанта регулярно поширюють фейки про участь неповнолітніх пластунів у бойових діях. Хоч це і заборонено на рівні законодавства України. Але пропагандисти всіляко намагаються створити образ Пласту як сучасного Гітлерюгенду.
Вони навіть звинуватили пластунів у тому, що форми Пласту і Гітлерюгенду ідентичні. Хоча пластовий однострій існував ще до того, як виникло явище “гітлерової молоді”. І для всіх скаутів світу, не лише українських, такі кольори форми є традиційними.
У такий спосіб росія і проросійські організації вже 111 років намагаються для свого суспільства і всього світу створити неправдивий образ нацистського і мілітарного Пласту.
Чому так?
Нинішня війна, яку розв’язала росія, чітко показує її бажання заволодіти українськими територіями. Але це не нове явище, адже вся історія відносин між двома народами є історією спроб загарбування з боку росії. Та оскільки українців так і не вдавалося повністю підкорити, окупант вирішив асимілювати все, що можливо, а що неможливо, — знищити.
Так є сьогодні, коли росія руйнує все українське, так було і раніше, за радянської влади чи часів імперії.
Москва хоче пожерти Україну і перетворити її повністю. Вона зміряє до систематичного сточення української національної субстанції, до виполокання з душі й життя українського народу всього національного змісту (Степан Бандера).
“Червоний терор”, Голодомор 1932–1933 років, сталінські репресії, “розстріляне відродження”… Мільйони українців загинули від рук російської влади за те, що не хотіли бути “гвинтиком” їхньої системи. Серед них поети, письменники, громадські і духовні діячі, а також і пластуни.
Пласт, який ще 111 років тому ідентифікував себе українським скаутським рухом, викликав і досі викликає у росії страх. Адже він понад століття виховує сильну молодь, яка завжди боролася за вільну Україну: чи в межах країни, чи за кордоном. І в законі про Пласт 2019 року держава офіційно визнала внесок Пласту у розвиток України.
Тож бажання росії і проросійських організацій знищити Пласт — фізично або через пропаганду — є закономірним продовженням їхньої боротьби проти України і всього українського.
Попри ці спроби нищення і дискредитації українського скаутського руху, сьогодні, як і понад століття тому, пластуни продовжують робити все, що в силах, для України. Сьогодні — для її перемоги сьогодні, у майбутньому — для її розвитку і процвітання. Для виховання сильної української молоді за скаутським методом. Так, як це закладено у Пластовому Законі і Присязі.
Авторка: Софія Витівська
Схожi новини
Робимо все, що в наших силах: підсумки 2022 року
Детальніше
АДВ: табір, що прищеплює дітям любов до науки та екологічну свідомість
Детальніше
“Що я закладу в новацтві, згодиться їм в юнацтві і в дорослому житті” (Олександра)
Детальніше
Продовжувати жити і відбудовувати хати: бабуся 9 місяців жила в окупованому Бериславі
Детальніше
Різдвяні пакунки для дітей та військових: дякуємо всім, хто підтримав
Детальніше