Навіть під час війни Пласт продовжує виховну роботу і організовує заходи для дітей. Ми активно проводимо таборове літо, але без підтримки партнерів і спонсорів значно менше пластунів змогли б потаборувати.
Організація Nova Ukraine надала Пласту грантову допомогу у сумі 29 тисяч доларів, якими покрили витрати на транспорт і частково на харчування. Тож завдяки Nova Ukraine майже 600 пластунів з числа ВПО та переселенців змогли поїхати на дев’ять таборів у різних країнах. Без підтримки організації більшість батьків не були б у змозі оплатити таку далеку дорогу для дитини.
Дякуємо Nova Ukraine за підтримку українських дітей, які через війну були змушені покинути рідні домівки.
П’ять таборів уже успішно відбулися. Хочемо розповісти про один з них, який пластуни провели в Італії.
“Навколо світу 2022”
Новацький табір (табір для дітей 7-11 років) “Навколо світу 2022” відбувся в Італії, у місті Падуя на базі Fondazione Fenice і тривав 11 днів. Загалом участь взяли 50 людей.
Діти, які приїхали на табір, до 24 лютого проживали в Києві та в Київській області, зокрема в Ірпені та в Бучі. Коли росія почала повномасштабний наступ, їхні сім’ї були вимушені переїжджати в більш безпечні міста України або виїжджати в інші країни (Польща, Словаччина, Чехія, Франція, Австрія тощо).
Чому за кордоном?
Оскільки російська війна в Україні триває, з міркувань безпеки організатори вирішили робити табір за кордоном. Але під час підготовки табору в іншій країні виникає безліч логістичних труднощів, тому ми вдячні партнерам за підтримку і допомогу в цих питаннях.
Оксана, керівниця табору Проведення табору в іншій країні неймовірно впливало на стан та настрій дітей, які після важких місяців нарешті змогли потрапити в середовище друзів та однодумців, відчути себе знову ніби вдома, бути з улюбленими виховниками та виховницями і товаришами.
Як відреагували батьки?
Батьки 10-річної Терези розповіли нам про те, що хвилювалися перед тим, як відпустити доньку на табір в іншу країну, але заради її безпеки і щасливого таборування таки наважилися на це:
Попри все ми хотіли, аби Терезка мала цікавий табір (як і щоліта в Пласті), аби навчилася чогось нового, стала самостійнішою, впевненішою. А те, що табір був за кордоном, стало радше перевагою, адже дитина змогла відволіктися від повітряних тривог і побути в безпеці.
Також мама маленької Насті поділилася тим, що було трохи страшно відпускати доньку в таку дорогу, але дівчинка сама наполягла:
Було трохи страшно, що так далеко, але Настя психологічно була готова до табору, сама просилася поїхати, бо дуже скучила за своїм середовищем. І я надзвичайно щаслива, що моїй дитині вдалося взяти участь у цьому таборі. Уперше вона була майже два тижні далеко від нас. Цей досвід сам по собі вже дуже важливий. Вона стала більш самостійна і витривала, спала у наметі. Отримала досвід позитивних вирішень конфліктів.
Через війну багато з батьків учасників та учасниць “Навколо світу 2022” втратили місця на роботі, своє майно. Тому для родин, які не могли покрити внесок за участь дитини, організатори табору шукали додаткові можливості фінансування.
До нас звернулася родина, яка після 24 лютого була змушена переїхати з Ірпеня до Італії. Вони дуже хотіли, аби донечка потрапила на табір, але не могли повністю оплатити її участь. Тож частину внеску ми покрили з таборової каси. З іншого боку, були батьки, які робили додаткові внески до таборового бюджету, щоб підтримати сім’ї, в яких зараз фінансові труднощі (Оксана, керівниця табору).
Як доїхали до Італії?
Завдяки гранту від Nova Ukraine вдалося повністю покрити витрати на добирання всіх дітей в іншу країну. Їхали з України до бази в Італії великим автобусом. Хоч дорога довга, але діти були в комфорті, у безпеці та в доброму гуморі.
Дорогу пережили дуже легко: спочатку була музика на замовлення, а потім – просто співали всі пісні із співаника по черзі. Переспівали по колу кілька разів. І що цікаво – це не набридало, навпаки, хотілося з кожним разом вдосконалювати наш хоровий спів (виховниця Катерина).
Про що був табір?
Тематика табору – мандрівництво. Діти змогли пережити як справжню подорож з України до бази в Італії, так і казкові мандри навколо світу. За легендою табору, учасники допомагали мавпочці Паспарту, на дім якого напав злий Дракон. Кожного дня діти “мандрували” в іншу країну, занурювалися у її звичаї, культуру, проходили випробування і здобували суперсилу для майбутньої боротьби з Драконом.
Наприклад, у день “подорожі” до Африки була теренова (рольова) гра, в якій новаки шукали скарб фараона, викрадений дикими дінго. Ролі собак зіграли загримовані та переодягнуті виховники. За перемогу у грі діти здобули суперсилу Уважність.
У день, присвячений Італії, разом з місцевими скаутами ми мали венеціанський карнавал. Протягом дня діти майстрували для себе костюми, неймовірні маски і декорації. А ввечері провели карнавал, на якому кожен показав свій талант: танці, гімнастику, гру на музичних інструментах, співи тощо. Було справді дуже весело (виховниця Світлана).
Також була класна гастрономічна приємність, коли “подорожуючи” щодня в іншу країну, весь табір ласував якимись цікавими традиційними стравами їхньої кухні. Думаю, всім запам’яталося, скільки було сміху, коли ми їли японськими паличками, і як всім “зігрів душу” український борщ – чемпіон з додайок (виховниця Катерина).
В останній день таборяни поїхали на пляж, де мала відбутися фінальна битва з Драконом. Вони вибрали найхоробрішого воїна для цього двобою – бунчужного Богдана. Тоді надягнули на нього обладунки і відправили у бій. Завдяки суперсилам, які діти збирали весь табір, йому вдалося перемогти Дракона, тож мавпочка Паспарту зміг повернутися до рідного дому.
Чого навчалися діти?
Новаки на таборі здобували практичні навички різних напрямків. У перший день відбувся так званий “ярмарок вмілостей”, на якому діти визначалися, яке вміння хочуть здобути: практичне мандрівництво і життя в природі (“Мандрівник/ця”), кулінарія (“Кухар/очка”), передавання інформації (“Зв’язковий/а”) та інші.
Катерина, виховниця Я була виховницею і водночас таборувала зі своїм сином та донькою. Здобута донею вмілість "Мандрівниці" принесла результати одразу ж після табору. Нас запросили в похід у гори. І поки дорослі думали, з чого почати, дочка провела всім інструктаж, перевірила, чи підходить наше взуття для мандрівок. І, звісно ж, наказала купити маршмелоу, щоб готувати на вогні, адже так – найсмачніше.
Відгуки організаторів
Керівниця табору Оксана зазначила, що найбільш зворушливим моментом була українська вечірка, коли діти разом співали “Стефанію”, “Червону калину” і стрибали аж до неба:
Дитячі великі мрії, їхні вміння та розуміння того, ми з ними українці – це те, що дуже додавало енергії та сил.
Також цікавим спостереженням з табору поділилася виховниця Катерина:
Дітей Італія особливо зацікавила морем, адже було дуже спекотно. Але помітила дивну штуку: коли перші емоції від купання пройшли, то між дітьми почалися розмови: “Ну… море і море, краще, аби мир був”.
А бунчужний Богдан розповів нам про те, що робота з дітьми та їхня творчість надихають його до подальшої роботи, підштовхують вкладати ще більше сил і старань:
Дитяча творчість – це щось неймовірне. Вони переробляли відомі пісні на свій лад, вигадували нові тексти, пов’язані з табором, і робили власні музичні хіти. Наприклад, так переспівали “Гуцулку Ксеню”:
Сестричко Діно,
я тобі на свисточку
лиш одній у гурточку
розкажу про наш змаг.
Богдан страждає,
звук свисточка лунає…
Відгуки дітей
Завдяки підтримці Nova Ukraine та праці організаторів цей табір відбувся і ми змогли отримати чудові відгуки від дітей, якими поділилася Оленка, виховниця рою “Жваві ягідки”:
Мені сподобалася кухня, дійсно цікава програма та обливання водою, коли спекотно. Сподобалось ночувати в наметах, сподобались виховники та дружні італійські скаути, які дали нам чудову базу, та знайомили зі своїм квестом. Наші квести та змаги теж були чудові. А особливо гутірки про різні країни (Даринка Б.).
Я запам’ятала, як ми добиралися на море в останній день. Йшли довго дикою стежкою серед хащів. Потім вийшли на лісову дорогу, знов на стежку, потім – на пагорб, і тоді всі побачили море і побігли до нього, а сестрички намагалися нас стримати. Тоді ми почали купатися невеличкими групами, грали у водяного квача і бавилися у воді (Настя).
Мені дуже сильно сподобався табір. Найцікавіший день – це був день “Єгипет”. Там була класна розповідь, змагання та ігри. Поїздка на море була прекрасна і цікава. А перемога над Драконом була дуже швидкою! Жаль було їхати. Дуже дякую! (Даринка В.).
Попереду ще більше таборів, вражень та плідної праці. Працюймо разом для розвитку українських дітей!
Схожi новини
Я хотіла, щоб Пласт допоміг виховати Людину з геном українця. А тут… табір “Код нації” (мама пластуна)
Детальніше
Зголошуйся на ІІ пластовий міжкрайовий шаховий онлайн-турнір
Детальніше
Солодощі з Вашингтона передали захисникам та дітям у Херсон
Детальніше
Пластуни святкують День скаутської хустки
Детальніше
Як в Пласті поєднується творчість і життя в природі — курінний табір “Духи лісів”
Детальніше