У 2006-2008 роках пластун-сеньйор Богдан Гаврилишин очолював Крайову пластову раду – законодавчий орган Пласту. Одним із головних здобутків того часу – перша стратегія Пласту, більшість напрацювань якої ми використовуємо й в актуальній стратегії та при створенні нової.
На завершення своєї каденції друг Богдан опублікував статтю “Пласт: перспективи розвитку в Україні”, витяги з якої ми публікуємо тут.
Місія і роль Пласту
Місія Пласту — через цікаві і веселі заняття, таборування та змагання виховувати фізично, духовно, морально здорову та патріотичну молодь, яка б виростала на дорослих людей, а вони відігравали б активну, а часом керівну роль в різних сферах нашого суспільства.
Виховання почуття обов’язку щодо інших і згодом щодо цілого суспільства робить Пласт одним з важливих джерел справжньої еліти. Еліта — це люди, які не шукають для себе привілеїв, багатства, слави, а радше беруть на себе більше відповідальности та зобов’язань за долю інших людей, суспільства, країни, світу. Хоча Пласт був дотепер малочисельною організацією, в минулому він виконував свою роль, виховуючи провідних людей, справжніх патріотів, які навіть жертвували своїм життям за незалежність України.
Україна відродилась в стані ідеологічного, духовного і морального спустошення і, за винятком одиниць, без справжньої еліти. Виклик для Пласту в Україні тому є ще більш гострий, але й можливості відновлювати і оздоровлювати наше суспільство, починаючи від наймолодших, і продовжувати до відродження справжньої еліти, широкі.
Виникла ще одна роль Пласту як «суспільної профілактики» для молоді, неохопленої Пластом. Після розпаду СССР та відкриття країни для Заходу в Україні почалась сильна матеріялізація цінностей та гедонізація життя. Багато молоді, знаходячись в ідеологічному, духовному і морально-етичному вакуумі, заповнює його тютюном, алкоголем, наркотиками і, як наслідок, опиняється у суспільному смітнику. Спроби їх лікувати і реабілітувати, нечасто вдалі, вимагають багато зусиль і коштів від суспільства. У цій ситуації кожен пластун своїм прикладом здорового стилю життя навіть підсвідомо впливає на декілька однолітків, відхиляючи їх від поганого впливу вулиці, хуліганства. Це є якраз безкоштовна «суспільна профілактика».
Пласт за два десятиліття свого відновлення в Україні має певні успіхи та зріс до приблизно 10 тисяч членів в усіх уладах від новаків до сеньйорів. Випадки виключення за недодержання Присяги чи за непластову поведінку є рідкісними. Небагато є і тих, що з власної волі залишають Пласт, але навіть і в таких випадках Пласт залишає в них багато доброго. Одначе цього замало. Нам треба мріяти, планувати і діяти так, щоб членство зросло, щоб якість виховної роботи підвищувалась, щоб збільшувався вплив Пласту на решту молоді, щоб готувати більше людей для нашої майбутньої національної еліти.
Конкретні завдання
- Створити стратегію розвитку і план реалізації для подвоєння членства за одне десятиліття і опісля — подвоєння кожного десятиліття протягом півстоліття. Мета — мати понад 300 000 членів за 50 років — є скромною в порівнянні з членством, пропорційним до населення в таких країнах, як США чи Індонезія.
- Розбудувати станицю в Києві принаймні до 2000 членів за наступних 5 років.
- Поширити Пласт в центральних, східних і південних областях через внутрішній розвиток і приєднання до Пласту локальних і регіональних скавтських рухів.
- Творити чи інтеґрувати існуючі етнічні групи скавтів, які складали б Пластову Присягу (вірність Богові, Україні і Пластовому Закону), але з повним правом вживати свою мову для внутрішнього спілкування, зберігати свою культурну спадщину і традиції. Зрозуміло, що спілкування з органами Пласту різного рівня буде українською мовою. Україна є багатоетнічною державою, тому краще не асимілювати, а інтеґрувати етнічні групи в суспільство, виховувати їх на добрих громадян України.
Що потрібно для поширення Пласту
Крім формування довгострокової стратегії, планів дій, зміни функцій керівних органів, потрібна підготовка виховників, домівок в Києві і в осередках, приміщень для щотижневих занять, теренів і будинків для таборування, збільшення бюджету і його передбачливости. Іншими словами, потрібні пластуни з виховними і організаційними знаннями, з великою посвятою, добра воля урядових органів різного рівня, активні і щедрі сеньйори, Пласт-Прият та громадяни-меценати.
На закінчення свого мандату як Голова КПР, пізнавши краще проблеми, можливості і потреби Пласту в Україні, я передаю ці декілька думок, пропозицій і маю намір на свої кошти створити «вічний фонд» для розвитку Пласту.
За вами, друзі і подруги, члени Пласту в Україні і в діяспорі, зробити свій вклад, щоб Пласт в Україні став потужною організацією, такою потрібною для майбутнього України.
Впорядкував Роман Тимоцко
До Дня народження Богдана Гаврилишина ми написали 10 цікавих фактів про його життя.
Джерело: Пластовий шлях, ч. 1 (154) 2008
Схожi новини
Молодіжна організація “Пласт – Національна Скаутська Організація України” за фінансової підтримки Міністерства молоді та спорту України реалізувала проєкт «Наметові табори для молоді «Загартовані духом,збагачені досвідом»»..
Детальніше
Молодіжна організація “Пласт – Національна Скаутська Організація України” за фінансової підтримки Міністерства молоді та спорту України реалізовує проєкт «Наметові табори для молоді «Загартовані духом, збагачені досвідом»».
Детальніше
Запрошуємо на літній пластовий табір!
Детальніше
Молодіжна організація “Пласт – Національна Скаутська Організація України” за фінансової підтримки Міністерства молоді та спорту України реалізовує проєкт «Наметові табори для молоді «Загартовані духом,збагачені досвідом»».
Детальніше
Ланцюг єдності пташат
Детальніше