Верховна рада 17 грудня 2019 року ухвалила закон “Про державне визнання та підтримку Пласту”.
Доопрацьований згідно з пропозиціями президента варіант отримав підтримку конституційної більшості у 316 голосів “за”.
Однак у результаті доопрацювання цей закон змінив навіть назву. Тепер він називається так: “Про визнання пластового руху та засади державної підтримки пластового, скаутського руху”.
Точно так само, як у назві, відбулись і зміни по всьому тексту законопроекту.
У законі тепер немає згадки про “організацію Пласт”, як і про будь-яку іншу організацію.
Натомість введено визначення “Пластовий рух (Пласт)”, який є українським скаутським рухом. А поруч є визначення і “Скаутського руху (Скаутингу)”.
Замість запропонованого президентом формулювання “український пластовий (скаутський) рух” всюди по тексту з’явилась якесь незрозуміле – на перший погляд – формулювання: “пластовий, скаутський рух” (через кому, а не через “та” чи “і”).
Пропозиція президента цілком задовільняла Пласт, бо, фактично, це було формулювання про десятки незалежних організацій пластового руху, які діють по всьому світу – від Сіднея до Едмонтона, і від Авдіївки до Берегова.
Тобто юридичне визначення такого суспільного явища, як “Пласт”, яке би не перечило Конституції.
Однак воно зовсім не підходило деяким скаутським лідерам в Україні. Бо в такому разі їхня роль була підрядною, у дужках.
Після надзвичайно тяжких переговорів представники пластових організацій добровільно погодилися розширити фактичний закон про Пласт у закон, який включав би теж і скаутські організації.
Тут треба зазначити, що скаутські організації за своїми цінностями не є такими однорідними, як пластові.
Є, наприклад, польські-скаути націоналісти зі Союзу гарцерів Речі Ппосполитої, які десятки років діють в західній Україні. Один із їхніх вихованців в якості голови районної ради докладає усіх зусиль, щоб розвинути Пласт у своєму районі на Волині.
Є католицькі скаути, яких підтримує УГКЦ. Але були і є організації, які відверто реалізовують кремлівський порядок денний в Україні.
У той час, коли сотні повнолітніх пластунів-волонтерів добровільно виходили будувати та утримувати барикади на Майдані взимку 2013-2014 років, деякі лідери скаутських структур організовували тітушок (один з них переховувався відтак в Криму) та укладали з урядом Азарова-Януковича спільні програми по увіковічненню ювілею “Вєлікой отєчествєнной войни” в системі освіти Табачника.
Коли сотні пластунів-добровольців пішли на фронт, лідер – офіційно визнаної світовим рухом – скаутської організації в Україні зник у невідомому напрямку. А його рідний батько – губернатор однієї з областей РФ, до якого він ще недавно возив групи київських скаутів, організовував групи бойовиків-добровольців у так званій “ЛДНР”…
У це тепер тяжко повірити, але Пласт у 2009-2013 роках деякі скаутські лідери намагались затягнути в структуру, частини якої цілком спокійно працювали за гроші депутата Госдуми РФ (згодом він голосував за окупацію Криму), роздавали “георгїєвські стрічки”, навіть у Західній Україні.
Саме тому в оновленому законі терміни “пластовий” і “скаутський” розведено.
Саме тому для пластових організації в усьому світі було важливо, щоб закон визнав історичний внесок пластового руху (Пласту) у здобуття і розбудову Української держави.
І саме тому в законі з’явились додаткові новели про те, що “пластовий, скаутський рух” має дбати про європейську і євроатлантичну інтеграцію української молоді. А також, що державна підтримка надається лиш тим організаціям, які відповідають мовному законодавству.
Тепер про державну підтримку.
Теоретично пластові організації світу (в т.ч. у Кенії чи Аргентині – а там такі є; тобто не лише в Україні) можуть розраховувати на окрему державну соціальну програму, яка фінансуватиме реалізацію певних KPI, які згідно з цим законом, можливо, погодить український уряд і парламент.
Проте, державної програми щодо “оздоровлення дітей та молоді” немає більше 10 років, хоч відповідний закон передбачає таку можливість. А держпрограми національно-патріотичного виховання з різних причин не підтримав ані цей, ані попередній уряд.
Навіть якщо уряд дуже захоче і випише спільно з десятками пластових організацій світу окрему держпрограму, з потрібними для Мінфіну КРІ, така програма зможе підтримувати пластовий рух лише від 2021 року.
А 2020 рік – без підтримки громадянського суспільства – буде роком фінансового виживання, а не розгортання програм залучення волонтерів, які створюватимуть нові виховні частини.
Саме тому Пласт в Україні продовжує фандрейзингову кампанію на 2020 рік – і збирає 10,5 мільйонів гривень.
А після того, як у 2014 році “згорів” 50-ти мільйонний ендавмент Фонду Богдана Гаврилишина (з депозиту якого підтримувалась незалежність Пласту в України), ми маємо ще один колосальний виклик.
Якщо держава продовжить підтримувати Пласт, тепер вже як пластовий рух, то частка цих коштів мала би складати максимум 30-35% загального бюджету.
При такій диверсифікації щорічно потрібно залучати додаткові мільйони гривень, щоб Пласт як і упродовж всього свого існування, був незалежним рухом молоді. І ніколи не перетворився в одержавлену структуру.
Насамкінець зазначу, що загалом для повноцінного розгортання пластового руху в Україні та світі (включення в рух 1% українського суспільства, як це є в розвинутих країнах) потрібно близько 2-3 мільярдів гривень.
Є проста математика – 400 000-й пластовий рух, потребуватиме щонайменше 150 000 волонтерів-виховників…
Зважаючи на високу ротацію волонтерів щорічно потрібно залучати і вишколювати біля 45 000 нових добровольців. А для цього треба розгорнути мережу у 30-40 пластових вишкільних центрів (один такий центр в Бучі має пропускну здатність в рік максимум у півтори тисячі осіб).
А ще волонтерів потрібно одягнути в однострій, застрахувати, навчити пластової методики і підтримувати. Потрібні й сотні домівок для пластових занять – у кожній громаді.
Тому найбільшу допомогу Пласт очікує зараз не лише від громадянського суспільства, але і від органів місцевого самоврядування.
З цим законом чи без нього, важливо, щоб у кожній області був такий вишкільний центр, як у Бучі, створений за підтримки Київської обласної ради, мерії міста та уряду.
Щоб у кожній області діяла обласна програма підтримки пластового руху, як це вже зробила Івано-Франківська облрада.
Разом ми досягнемо мети – зробимо доступним Пласт для кожної української дитини. Бо цінностей не можна навчити, їх можна лише пережити.
А пластовий рух довів, що за свою понад 100-літню безперервну працю є найкращим середовищем, яке формує українські цінності в української молоді.
З нами Бог та Україна!
Автор: Юрій Юзич.
Читайте також на Українській Правді.
Схожi новини
Молодіжна організація “Пласт – Національна Скаутська Організація України” за фінансової підтримки Міністерства молоді та спорту України реалізовує проєкт «Наметові табори для молоді «Загартовані духом, збагачені досвідом»».
Детальніше
Молодіжна організація “Пласт – Національна Скаутська Організація України” за фінансової підтримки Міністерства молоді та спорту України реалізувала проєкт «Наметові табори для молоді «Загартовані духом,збагачені досвідом»»..
Детальніше
Молодіжна організація “Пласт – Національна Скаутська Організація України” за фінансової підтримки Міністерства молоді та спорту України реалізовує проєкт «Наметові табори для молоді «Загартовані духом,збагачені досвідом»».
Детальніше
Запрошуємо на літній пластовий табір!
Детальніше
Ланцюг єдності пташат
Детальніше